Stopa

IMG 5120

Jak naprawić łydkę i stopę ?

Ćwiczenia na mocne stopy. Mobilność łydki i stawu skokowego. Biegasz? Trenujesz crossfit? Wzmacnianie stopy i mobilność łydki to podstawy dla wszystkich, którzy trenują.

Te ćwiczenia wplatasz w swój trening. Robisz je na początku rozgrzewki i po treningu jako „rozciąganie” lub automasaż. Możesz je oczywiście wykonać w trakcie ćwiczeń. Wszystko zależy od celu. Plusem ćwiczeń naprawczych, ale przede wszystkim profilaktycznych jest to, że nie robisz jakiś specjalnie wielkich treningów! Po prostu wybierasz kilka ćwiczeń, które systematycznie wykonujesz! Poprawa zakresu ruchu, wzmacnianie siły mięśniowej jest długotrwałym procesem i wymaga długiej i systematycznej pracy.

Dlaczego warto zająć się nie tylko stopą, ale również łydką oraz stawem skokowym ?!

Po pierwsze stopa przenosi ciężar naszego ciała. Amortyzuje wstrząsy itd. Dzięki niej mamy możliwość fizjologicznego poruszania się. Według medycyny chińskiej na stopie mamy punkty, które odpowie dają narządom wewnętrznym. Na stopie kończą się taśmy mięśniowe. Czyli takie połączenia – zależności pomiędzy mięśniami i powięziami, które działają razem i wspomagają się w funkcji i w ruchu. Staw skokowy i łydka łączą się razem za pomocą mięśni, ścięgien i więzadeł. Są połączone nie tylko anatomicznie, ale również razem pracują. Dlatego częstym błędem jest traktowanie ich jako osobny byt w naszym ciele.

Czy tylko biegacze powinni zajmować się stopą i łydką? – Oczywiście, że nie !

Stopą powinien zajmować się każdy! Może nie wygląda, ale jest ważna! Zajmujemy się stopą,
kolanem i łydką razem ! Kto szczególnie:

  • baletnice, tancerki,
  • kobiety, które chodzą na szpilkach,
  • osoby z koślawymi stopami itd.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić te stawy ?

  • skupić się na poprawie zakresu ruchomości, opracować spięte, bolące punkty,
  • wzmocnić siłę mięśniową,
  • poprawić kontrolę motoryczną.

Zadbanie o te wszystkie elementy to świetna profilaktyka i zabezpieczenie przez kontuzjami.

 

Ćwiczenia:

1.Masaż stopy na piłce golfowej.

IMG 5242

Chwyć się drabinki czy ściany i stań stopą na twardej piłce. Najpierw delikatnie sprawdź czy jakieś miejsce daje znać o sobie szczególnie. Wymasuj stopę dokładnie w różnych kierunkach. Jeśli znajdziesz bardziej wrażliwy punkt to zostać na nim tak długo, aż minie. Ciężar ciała przenosisz na nogę z piłką dlatego, aby Ci nie uciekła to warto to ćwiczenie zrobić na macie lub dywanie. Na śliskiej powierzchni piłka do golfa lubi uciekać. Ból podczas masażu ma być do zniesienia.

2. Masaż łydki.

IMG 1038

Usiądź na macie w siadzie prostym i podłóż piłkę lub wałek pod łydkę. Roluj się powoli. Jeżeli poczujesz wyjątkowo bolące mięśnie zostań na tym punkcie.

3. Wykroki bokiem z taśmą.

IMG 5129

To ćwiczenie nie tylko wzmacnia pośladki i ustawia w linii kolana, ale także stopy. Zwróć uwagę jak ustawia się łuk stopy (przestrzeń pomiędzy palcem a piętą) kiedy skierujesz kolana delikatnie na zewnątrz przy ustawionych idealnie równolegle stopach.

4. Rozciąganie łydki, Achillesa.

IMG 1253

Chwyć się drabinki czy czegoś innego. Ustaw równo biodra i kręgosłup. Noga z przodu zgięta a ta z tyłu wyprostowana. Pamiętaj o równo ustawionej stopie z tyłu. Nie koślaw ich.

Pozdrawiam,
Magdalena Mikołajczyk