Jak ocenić swoją postawę ciała?

Jak ocenić swoją postawę ciała?

Pokaż mi jak stoisz a powiem Ci jakim człowiekiem jesteś.

Piszą Cię takim jakim Cię widzą. Jest w tym ziarno prawdy.

Na szczęście wierzę w to głęboko, że nie przejmujesz się opinią innych i czytasz ten post dla swojego samorozwoju. Żyjemy w ciągłym biegu i mało kiedy dokładniej przyglądamy się swojemu ciału. Warto z grubsza umieć ocenić swoją postawę nie ze względu na sam wygląd, ale ze względów ZDROWOTNYCH i profilaktycznych.  Nie chodzi o to, aby surowo się oceniać i wytykać defekty, ale po prostu być świadomym swojego ciała- jego mocnych i słabszych punktów.

Dobre poznanie samego siebie zwiększa szansę zaakceptowania pewnych rzeczy i umożliwia dalszy rozwój.  Daje szansę bez względu na poziom niedoskonałości i mocnych stron.

Jest tyle ludzi, którzy mówią rób to nie rób tamtego a inny powie zupełnie na odwrót. Często w Internecie rozbrzmiewają hałas typu:

  • rób brzuszki, bo to wzmocni brzuch a inni mówią OSZALAŁEŚ NIE WOLNO BO TO ZARAZ CI DNO MIEDNICY OPADNIE I KRĘGOSŁUP SOBIE ZNISZCZYSZ (tylko cytuje “znawców”),
  • ćwicz przysiady… nie ćwicz, bo nie zdrowe dla kolan,
  • roluj się, bo to Ci pomoże, nie roluj się, bo i tak napięcie zaraz wróci,
  • rozciągaj się po treningu, nie rozciągaj się, bo zniszczysz efekty ćwiczeń siłowych,
  • trenuj tak czy siak…

Prawda jest taka, że co człowiek to opinia. Wyżej wymienione opnie są prawdą i stekiem bzdur. Ponieważ odpowiedź jest tylko jedna prawdziwa TO ZALEŻY.

I Ty teraz nie wiesz co jest dla Ciebie jest najlepszą opcją, miotasz się. Być może czas został już poświęcony a efektu nie ma… W efekcie zniechęcasz się, bo nie wiesz co w końcu robić. Ja wiem, że Wy macie ogromny mentlik w głowie a branżowe blogi tłumacząc coś nie zrozumiale, albo zbyt pobieżnie traktują temat i w efekcie tracisz czas i nic z tego nie wynosisz.

Przeczytaj artykuł, przerób ćwiczenia a na pewno Ci się wiele wyjaśni, ułoży w głowie, a już na pewno zwiększy świadomość i będziesz wiedzieć na co zwracać uwagę, co jest dla Ciebie lepsze a co nie!

 

Okej… ale Magda co ma piernik do wiatraka?

Co ma postawa ciała, siła mięśni, zakresy ruchomości

 do tego co ja chcę robić, ćwiczyć i czy osiągnę cel czy też nie?

A no ma!

Prawda jest taka, że obserwacja swojego ciała jest kluczowa, aby wyciągnąć wnioski

i wiedzieć co naprawdę należy robić, aby poprawić kondycję, sylwetkę, samopoczucie itd.

Umiejętność oceny swoich możliwości na podstawowym poziomie jest bardzo ważna, bo to ona umożliwi Ci rozwój.

Nikt Ci już nie będzie mydlić oczu co masz robić itd.

Będziesz konkretnie wiedział jaki masz cel i jakie KONKRETNE korki potrzebujesz podjąć, aby osiągnąć to o czym marzysz.

Ustalisz swoje własne indywidualne potrzeb na bazie BADANIA a nie tego co się wydaje (bo zasłyszane przez Internet, znajomy podpowiedział).

Oceń możliwości swojego ciała, jego postawę, siłę mięśni, zakresy ruchomości.

Pamiętaj, aby się sprawdzić, możesz wykonać to na dwa sposoby:

  • Samodzielnie zaobserwuj, jak się ma Twoje ciało, jaką masz postawę, czy odczuwasz jakiś dyskomfort, jakie masz zakresy ruchu, co czujesz, co idzie Ci dobrze, a nad czym chcesz popracować. Być może stwierdzisz, że na razie jest nie najgorzej i nie potrzebujesz pomocy specjalisty lub też odwrotnie. Być może dzięki tej wiedzy zareagujesz szybko i zapobiegniesz kontuzji czy też problemom bólowym, zaoszczędzisz czas oraz pieniądze.
  • Skorzystaj z mojej pomocy, czy innego bardzo dobrego fizjoterapeuty. Poświęcisz max godzinę, kwotę około 100-150 zł i uzyskasz bardzo dokładną wiedzę co robić. Profesjonalista bardzo dokładnie zbada Twoje ciało, zakresy ruchomości, biomechanikę. Wskaże co robić w pierwszej kolejności itd. Może nawet oceni technikę z jaką wykonujesz dane ćwiczenie.

W niniejszym artykule chcę Cię nauczyć jak ocenić swoją postawę ciała. Nie chcę robić z Ciebie specjalisty. Zanim przejdziemy do meritum.

Podpowiem Ci parę słów, to ważne zanim ocenisz swoje ciało. Przeczytaj 4 punkty.

1.Postawa ciała człowieka to wyraz jego stanu psycho-fizycznego.

Na postawę ciała wpływa wiele czynników. Zastanów się, który u Ciebie odgrywa kluczową rolę. Poniżej artykułu znajduje się prezent – kara ćwiczenia do pobrania i uzupełnienia.

Jak każdy punkt wpływa na Ciebie? Być może teraz nie jesteś w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Nic nie szkodzi obserwuj się podczas całego dnia od momentu otwarcia oczu do ich zamknięcia.

 Przeanalizuj wszystkie wymienione czynniki:

  • samopoczucie,
  • poziom stresu,
  • przebyte urazy, kontuzje oraz choroby,
  • choroby współistniejące,
  • jaki trening, czy pracujesz nad mobilnością, siłą mięśni?
  • pozycja, w której pracujemy,
  • nawyki spędzana wolnego czasu HOBBY/PASJA,
  • stan odżywienia, jakość pokarmu, który spożywamy, poziom nawodnienia,
  • poziom pracy układu nerwowego, ilość bodźców, którymi się stymulujemy każdego dnia, oraz otocznie w jakim się znajdujemy może wpływać na nas korzystnie lub nie,
  • sprawność układu słuchu i wzroku,
  • zgryz,
  • siła mięśni, zakresy ruchomości stawów i mięśni, powięzi, torebek stawowych, mobilność układu nerwowego itd.

2. Kiedy czujemy się zestresowani, przygnębieni a nawet zmęczeni od razu zwieszamy nasze ciało, garbimy się i zamykamy klatkę piersiową.

Osoba z taką postawą ciała – prezencją bardzo często odczytywana jest przez ludzi jako osoba niepewna siebie, nieprofesjonalna czy zmęczona życiem, taka wiesz – bez energii. Kiedy zobaczysz na postawę ciała lidera np. TONY ROBINS, KAMILA ROWIŃSKA to te osoby na scenie się nie garbią, są wyprostowane. Zupełnie inaczej podchodzimy do takich ludzi, komunikujemy. Wyobrażasz sobie jak byłyby odebrane słowa Tonego gdyby wszedł na scenę i robił to co robi i się garbił?!

Teraz odpowiedz na pytanie jak się zachowuje Twoje ciało, kiedy się stresujesz? Co się dzieje? Jak ustawia się Twoje ciało, głowa, barki klatka piersiowa, kiedy korzystasz z telefonu, komputera? Jak się trzymasz, kiedy jesteś bardzo zmęczony?

Sama doświadczyłam tego na wysłanej skórze, parę lat temu. Kiedy miałam rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko asystenta państwowej uczelni medycznej bardzo się zestresowałam i skuliłam. To niestety wpłynęło na odbiór mojej prezencji. Od tej pory bardzo mocno pilnuje swojej postawy.

3.Dlaczego moje ciało reaguje tak a nie inaczej?

Jeżeli zdasz sobie sprawę z tego jak funkcjonuje Twoje ciało zrozumiesz skąd biorą się pewne problemy. Dyskomfort podczas próby wyprostowania pleców, podczas siedzenia itd.

4.Ocena swoich efektów.

Dzięki podstawowym umiejętnościom oceny postawy ciała będziesz wiedzieć, czy osiągnąłeś efekty czy jeszcze potrzebujesz popracować nad. Nie zrobię z ciebie fizjoterapeuty czy eksperta. Chodzi o to, aby umieć rozpoznać podstawowe ewentualne zaburzenia a później umieć rozpoznać, czy jest lepiej, gorzej, bez zmian.

5.Wiedza o tym jak wygląda nasze ciało daje informacje o tym czy mięśnie prawidłowo działają, czy być może są przeciążone, jak funkcjonują stawy itd.

Im więcej wiemy, tym większa jest nasza zdolność uczenia się i tym szybciej poszerzamy zakres naszego poznania- Dan Brown.

Jak ocenić postawę ciała?!

1.Wykonaj zdjęcia sylwetki w pozycji swobodniej przed lustrem:

  • przód ciała,
  • tył ciała,
  • prawy i lewy bok,
  • ubierz się w obcisły strój, aby widzieć swoją sylwetkę,
  • stań na boso do zdjęcia (bez butów czy skarpetek),
  • stań w pozycji swobodnej,
  • patrz przed siebie.

2.Czas na ocenę. Zaczynamy! Pobierz PDF i pracuj nad nim.

Stopy

Łuk stopy. Prawidłowa stopa powinna mieć delikatnie zarysowany łuk od środka. Linia pomiędzy palcami a pietą nie powinna dotykać podłoża. Patrząc na buty możesz stwierdzić, jak to jest u ciebie. Jeżeli masz startą powierzchnię podeszwy od przyśrodkowej strony to oznacza, że koślawisz stopy a od zewnątrz, że je szpotawość. Paluch powinien być w prostej linii. Skierowany mocno do środka i wystająca kość na zewnątrz to najczęstszy objaw- koślawość palucha.

zd3 1

 

Kolana

 Powinny patrzeć na wprost, być ustawione w linii nad stawem skokowym. Nie mogą schodzić się do środka czy na zewnątrz. Być może widzisz X lub literkę O.

zd4.1

 

Biodra

 Powinny być ustawione równo prawe względem lewego, nie skręcone, na równej wysokości.

zd6

Brzuch

 Napięty, równo z klatką piersiową. Nie powinien być wiotki czy wystawać mocno przed klatkę piersiową.

zd7 1

 

Lędźwie

Delikatnie zarysowane i wychylone do przodu. Napięcie mięśni na dole nie powinno być duże. Kiedy się po nich dotykasz powinien czuć, że możesz przesuwać swobodnie a nie czuć kamień czy też dyskomfort.

Odcinek piersiowy

Delikatnie zaokrąglony- kifoza piersiowa. Nie powinien być mocno zaokrąglany czy też całkowicie płaski.

zd8
zd9 1

Klatka piersiowa

Otwarta, ustawiona delikatnie do przodu. Żebra zarysowane widoczne a te na samym dole w linii z brzuchem.

 

Barki

Patrząc w linii biodro, bark, ucho – bark nie powinien wystawać przed. Jeżeli wystaje to oznacza, że barki są zaokrąglone i automatycznie łopatki są zbyt mocno oddalone od kręgosłupa a klatka piersiowa zapadnięta.

 

Odcinek szyjny

 Zarysowany delikatna lordoza szyjna. Przeciążenie w okolicach karku “wdowi garb” to zaburzenie.

Głowa

W linii kręgosłupa, nie powinna wystawać przed klatkę piersiową.

WYNIKI

Ok… Magda już wiem, jak ustawiam stopy, jak mam ułożone lędźwie. Postawą ciała oceniona, widzę mniej więcej z czym mam problem a co jest super!

Być może masz poczucie, że musisz pracować nad wszystkim i nie wiesz co teraz.

Być może nie jesteś pewny swojej oceny- udaj się do fizjoterapeuty.

Być może uważasz, że Twoje ciało jest super i nic mu nie brakuje. Bardzo dobrze! Tak trzymaj !

… I CO Z TEGO?!

No dobrze, ale dalej się zastanawiam, co mi z tego, że z grubsza mam ocenioną postawę ciała?! Co mi to daje?! CO DALEJ?

 

Twoja postawa ciała może świadczyć o napięciu mięśni, zakresie ruchomości, podpowiada dużo o biomechanice ruchu i mówi o Twojej potencjalnej sprawności.

W następnym artykule dowiesz się WIĘCEJ

  • jak postawa ciała wpływa na efekty ćwiczeń,
  • co należy wzmocnić a co rozluźnić, aby osiągnąć balans w ciele,
  • Jak zaburzenia napięcia w ciele mogą wpływać na efekty ćwiczeń, sylwetkę, zdrowie.

Następny artykuł ukaże się za tydzień.

Przez te 7 dni obserwuj swoje ciało i wykonaj ćwiczenia z karty pracy.

Od ciała do marzeń- Magdalena Mikołajczyk

POBIERZ PDF- kartę pracy


 

NAPISZ CO WIDZISZ, OKREŚL KLUCZOWE PUNKTY.

Zaznacz co widzisz.