Sprzęt

IMG 0674

Sprzęt do ćwiczeń.

 

Jaki sprzęt do ćwiczeń? Co kupić do treningów? Jaki będzie mi potrzebny sprzęt do ćwiczeń rozluźniających.  Te pytania padają bardzo często w moimi gabinecie. Przedstawiam Ci moje propozycje i dziele się z Tobą moim doświadczeniem!

MATA

Kierując się wyborem odpowiedniej maty zwróć uwagę na jej grubość, materiał z którego jest zrobiona (dezynfekcja) oraz czy podczas treningu będzie się zwijać.
 

Grubość

Warto kupić taką która będzie miała około 5 -10 mm. Na takiej macie jest już odczuwalna miękkość (nie czuć wbijania się kości ). Zbyt gruba mata np. 1 cm może powodować zapadanie się i utrudniać trening.

 

Materiał

Warto wybrać taki materiał, który będzie łatwy w dezynfekcji i nie będzie ślizgać się po podłodze i zwijać podczas treningu. Nie polecam mat „materiałowych”, ponieważ nie wygodnie się na nich ćwiczy. Są cienkie (nie amortyzują dobrze), zwijają się i ślizgają po podłodze, trudne w czyszczeniu. Nie warto również kupować karimaty do ćwiczeń, ponieważ ciągle się zwiją i ruszają podczas ćwiczeń.

 

ZASTOSOWANIE

Na rynku istnieją maty dedykowane do fitnessu, yogi, pilatesu, fizjoterapii. Przy wyborze polecam kierować się rodzajem ćwiczeń, które będą wykonywane na macie. Trzeba brać pod uwagę wytrzymałości materiału i powyższe opisane parametry. Mata do yogi może być mniej wytrzymała niż do pilatesu i szybciej ulec zniszczeniu.

 

WAŁEK

Twardość

Wałki różnią się od siebie twardością. Miękki wałek polecam osobom początkującym a twardszy bardziej zaawansowanym. Na wałku można wykonywać mobilizacje kręgosłupa lub rozluźnianie mięśni.

 

Powierzchnia

Wałek do rozluźniania może być gładki lub karbowany. (Osobiście najbardziej lubię ten płaski). Wypustki powodują lepszy efekt masażu, a płaski wałek jest leszy do mobilizacji kręgosłupa. Twardy wałek np. drewniany lub rurka pcv jest świetnym wyjściem jeżeli nie masz przy sobie specjalnego rolera. Wałki mają również różną średnicę, mały wałek nadaje się świetnie do rozluźniania okolicy potylicy.

 

PIŁKA

Wielkość

Piłka do masażu rozluźniania małych mięśni lub małych punktów bólowych powinna być wielkości piłki do golfa lub kauczukowej (te małe piłeczki z automatów), średnica około 2 cm. Mała piłeczka trafi idealnie w konkretne miejsce. Większa piłka nadaje się do rozluźniania większych partii mięśniowych. Piłka wielkości pięści np. piłka do tenisa lub kauczukowa około 5 cm średnicy. Większa piłka będzie rozluźniać większą partię mięśni, można ją stosować do ogólnego rozluźniania lub na początkowym etapie.

 

Twardość

Dla osób, które mają mocno spięte mięśnie polecam zacząć od miękkiej piłki. Tu na ratunek przychodzi piłka do tenisa. Pod wpływem ciężaru ugina się delikatnie, przez co ból/dyskomfort jest mniejszy. Piłka podczas masażu nie może się całkowicie się zgnieść pod ciężarem ciała. Dlatego stosowanie piłek do tenisa stołowego lub innych gumowych nie przyniesie efektu rozluźnienia.

Twarda piłka rozluźni spięty mięsień i jest dedykowana dla osób z większą tolerancją bólu lub takich, których już nie boli przy rozluźnianiu na piłce do tenisa.

 

Powierzchnia

Gładka lub karbowana. Polecam gładką. Piłki z kolcami są zbyt miękkie i nie efektywne.
 

FLOSSBAND

Taśma do rozluźniania. Dzięki niej poprawia się zakres ruchomości mięśni, powięzi i stawów. Taka taśma ma wiele zalet i zastosowań. Warto kupić taką z grubszego materiału, ponieważ jest bardziej wytrzymała. Taką taśmę można wykorzystać do treningu okluzyjnego lub do ćwiczeń z oporem.