Jak zacząć ?

IMG_3576 2

Jak zacząć ćwiczyć ?

Jak wyrzeźbić piękną sylwetkę, być w formie i przy okazji nie zajechać sobie stawów i kręgosłupa?

Może  znasz podobną historię, która obiła Ci się o uszy?!

„Chciałam schudnąć, mieć fajne, zdrowe ciało. Zaufałam trenerowi. Jednak… po treningu zaczęły boleć kolana, kręgosłup. Nie wiem jak to się stało, przecież trenowałam pod jego okiem.”

No właśnie… takich historii jest dużo. Kontuzje u początkujących sportowców to bardzo częsty problem.

Aby uniknąć takiej sytuacji trzeba być świadomy tego co się robi. Niestety my jako społeczeństwo omijamy lekarzy szerokim łukiem a fizjoterapeutów traktujemy lekceważąco. Żyjemy w czasach niehigienicznych dla naszego zdrowia. Prawda jest taka, że coraz więcej osób potrzebuje specjalnie dobranego treningu do swoich potrzeb, ponieważ ma słabe punkty w swoim ciele takie jak bolący: kręgosłup, kolano czy biodro.  Nie można trenować na siłowni lub iść biegać z takimi problemami, ponieważ można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Przedstawiam Ci 3 punkty, które warto przemyśleć i wdrożyć zanim zaczniesz swój trening.

  1. Sprawdź stan swojego zdrowia. Po co? Aby uniknąć kontuzji. Co sprawdzić i jak to zrobić?

Warto wybrać się na konsultacje lekarską, wykonać podstawowe badania i skonsultować je. Pomiar ciśnienia, tętno spoczynkowe to parametry, które warto znać, w kontekście treningu. Wizyta u lekarza to przede wszystkim ocena stanu zdrowia i sprawdzenie czy trening, który chcesz robić Ci nie zaszkodzi. Jeśli nawet dojdzie do takiej sytuacji w której wyszły jakieś problemy zdrowotne istnieje coś takiego jak funkcjonalny trening medyczny, który nastawiony jest na poprawę stanu Twojego zdrowia a nie koniecznie na super piękną sylwetkę. Warto udać się do fizjoterapeuty, który pomoże uporać się z ewentualnym problemem. Dzięki niemu bezpiecznie wejdziesz w daną aktywność.

  1. Przed rozpoczęciem treningu można ocenić swoje ciało w kontekście sprawdzenia siły mięśniowej, zbadania postawy ciała, ruchomości w stawach.

Takie badanie przeprowadza fizjoterapeuta. Ocenia biomechanikę ciała, po to aby znaleźć słaby punkt. Dzięki temu unikniesz ewentualnych kontuzji i osiągniesz szybciej swój wymarzony efekt sportowy. Z fizjoterapeutą pracujesz nad słabymi ogniwem, poprawiasz podstawy.

P.S Trening z fizjoterapeutą w cale nie należy do łatwych  i przyjemnych, można się na nim nieźle zmęczyć i spocić.

  1. Zastanów się jak Twoja praca, dieta, sposób spędzania wolnego czasu wpływa na Twoje zdrowie.

Regeneracja, sen, dieta, miejsca w których spędza się najwięcej czasu mają ogromny wpływ na zdrowie. Jeśli siedzisz skręcony/ona przez 8 godzin potrzebujesz odnieść to do swojego treningu. Dlaczego? Ponieważ jeśli siedzisz 8 godzin przed komputerem to długodystansowa jazda na rowerze może negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Rower siedzisz, praca siedzisz. Biodra są cały czas w zgięciu i nie pracują w innym zakresie ruchu. Taka sytuacja może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Dużo ludzi opycha się słodyczami, bezwartościowymi szybkimi przekąskami. Taka dieta nie pomoże Ci w realizacji swojego celu. Racjonalne odżywianie a nie koniecznie od razu super ekstra dieta. Jedzenie to paliwo dla organizmu, pamiętaj o tym! Ile godzin śpisz? Jaką jakość ma Twój sen?!

                   

Trening to droga, w której każdy przystanek trzeba pokonać. Jeśli ominiesz, któryś z nich nie dojedziesz do następnego.

 

Magdalena Mikołajczyk

Rehab Gabinet Fizjoterapii

Odwyk od złych nawyków ruchowych.