Idealne ciało vs zdrowie

IDEALNE CIAŁO VS ZDROWIE- Jak poprawić szybciej sylwetkę?

PIERWSZY KLUCZOWY ETAP. 4 KROKI. BEZ TEGO NIE BĘDZIE EFEKTU WOW!

zdjeie

Zgrabne i zdrowe ciało to klucz do sukcesu. Bez jednego nie będzie drugiego. Mało kto jest świadomy tego procesu, przez to nie uzyskuje wymarzonego efektu i naraża się bezmyślnie na kontuzję.

Ludzie nie wiedzą, że ich postawa ciała wpływa na wygląd sylwetki, twarzy czy też na poziom samopoczucia, już nie mówiąc o efektach treningowych. Kiedy chcemy poprawić sylwetkę zazwyczaj coś nam w niej przeszkadza i niestety często to łączy się z jakimś kluczowym zaburzeniem. Poza tym jak coś naprawdę widzimy i nas to irytuje oznacza, że faktycznie coś jest na rzeczy.

 • PŁASKI BRZUCH– większość go pragnie. Mieć odstający, duży jest wkurzające. Jednak słaba powłoka mięśniowa brzucha, automatycznie jest dysfunkcją dla naszego ciała!

Słabe mięśnie są pozbawione wyjściowego napięcia i przeciążają kręgosłup, ponieważ te w dole lędźwi i z przodu pachwiny pracują za dwoje. Taka sytuacja nazywana jest dysbalansem mięśniowym. Wpływa to na ustawienie samych stawów kręgosłupa i ich gibkość.

Te mięśnie będą stale spięte, gorzej odżywione, nie będą miały prawidłowego zakresu ruchomości.

SKRÓCONY MIĘSIEŃ NIE WYGENERUJE TAK DUŻEJ SIŁY W PORÓWNANIU DO PRAWIDŁOWEGO ZAKRESU RUCHU

W życiu codziennym te mięśnie będą cały czas pracować tj. kiedy siedzisz, chodzisz. Podczas treningu ta sama sytuacja.  W efekcie będziesz mieć krótszy krok, a przy wykonywaniu np. brzuszka nie będzie czuć brzucha tylko, że lędźwie się spinają. Taka sytuacja może spowodować dyskomfort, ból i promieniowanie.

Co oznacza, że myślimy o fajnie ćwiczę dla siebie, dla lepszej sylwetki a tak naprawdę pogłębia się dysbalans co może zaszkodzić naszemu zdrowiu i pogorszyć wygląd.

 • MAŁE POŚLADKI– zazwyczaj irytują, bo nie wyglądają atrakcyjnie, ale dla ciała oznaczają ogromny problem. Brak siły kluczowych mięśni, bardzo przeciąża całe ciało.

Słabe pośladki to bardzo, bardzo przeciążone stawy kolanowe. Kojarzysz takie coś “proszę ćwiczenia, które nie obciążają kolan” …

 • Mężczyźni chcą mieć rozbudowaną klatkę piersiową, czuć się bardziej męsko i pewnie. Większość z nich zaczyna ją rozbudowywać, bo jest zapadnięta i jej nie widać. Podkreślam, że to również poważny problem nie tylko wizualny i zdrowotny.

POSUMOWUJĄC POCZĄTEK

Dysfunkcja wizualna= dysfunkcja zdrowotna.

 Postawa ciała = mobilność i siła → sprawność, kondycja zadbana, atrakcyjna sylwetka.

Cytuje mojego ulubionego pacjenta “(…) ile *%&#@#* można ćwiczyć”, Magda ja naprawdę dużo ćwiczę a nie mam efektów, dlatego jestem u Ciebie w gabinecie.  Bardzo zależy mi na tym, żeby poprawić swoją sylwetkę, niby robię wszystko jak trzeba a po pewnym czasie regularnych ćwiczeń boli mnie bark i kręgosłup. Chcę, żebyś mnie zbadała i mi pomogła”.

Widzisz?! Możemy spędzić długie godziny na siłowni starając się, wylewając siódme poty, licząc na to, że człowiek idzie w dobrą stronę…. a efektu nie ma.

      Jako społeczeństwo mamy małą świadomość tego jak pewne czynniki wypływają na powodzenie naszego planu.

WIĘC JAK SZYBCIEJ I SKUTECZNIEJ WYŻEŹBIĆ SYLWETKĘ?

Pracuj nad postawą ciała to pierwszy etap!

Naucz się kontrolować ciało brzuch, pośladki, łopatki, kręgosłup, kolana itd.

DLACZEGO?

 1. Prawda jest taka, że to jak siedzisz, stoisz, chodzisz, jak się trzymasz, w jakiej pozycji pracujesz wypływa na to jak wyglądasz i jakie będziesz mieć EFEKTY podczas ćwiczenia.

 1. Przebywając długi czas w tej samej pozycji zmieniamy napięcie w naszym ciele. Jedne mięśnie są przeciążone, bo są stale napięte a inne w ogóle nie muszą pracować są bardzo słabe. Co Cię to obchodzi?

A jak się chcesz prawidłowo ustawić do ćwiczenia jak ciało nie pozwala?  Myślisz, że jak zmniejszysz obciążenie będzie lepiej?

Ćwiczysz to wiesz, że trzeba się prawidłowo ustawić. Kiedy coś robimy trzeba pilnować techniki.

A kiedy nawet uda się skorygować? To wykonując ruch zaraz się rozsypujemy. Wtenczas ćwiczenie jest niepoprawnie technicznie, bo pracują inne mięśnie- nie te co powinny. Nie ma efektu! Generalnie słabo!

Wyobraź sobie, że masz wygięte lędźwie i słaby brzuch. Niby ustawisz się dobrze do ćwiczenia np. deski(planka), ale już po sekundzie zmieniasz minimalnie ustawienie, napięcie i w efekcie robisz deskę, ale nie czujesz brzucha. Co oznacza, że efektu nie będzie a ćwiczenie jest zrobione niepoprawnie. Więcej szkody niż pożytku.

Zobacz jakie to logiczne:

Jeżeli ktoś się mega garbi, ma powiększoną lordozę lędźwiową (plecy na dole są wygięte w łuk) to jak on ma się dobrze ustawić do danego ćwiczenia? Przysiad z gumą, ćwiczenia ze sztangą- na stracie ma pod górkę- bo ciało uniemożliwia przyjęcie prawidłowej wyjściowej pozycji.

Pracując nad postawą ciała (zakresem ruchomości i siłą mięśni) przywracasz prawidłowe napięcie momentalnie POPRAWIASZ SYLWETKĘ.

Automatycznie robisz to co chcesz! Konkret prawda?!

Zapamiętaj, jeżeli chcesz mieć szybsze efekty i poprawić swoją sylwetkę- nie zaczynaj od jakichkolwiek ćwiczeń w domu, siłowni, zajęciach fitness- w pierwszej kolejności skup się na swojej postawie i doprowadź ciało do porządku.

KORZYŚCI? UWAGA ZDRADZAM TAJEMNICĘ!

 Jeżeli skupiasz się na:

 

 • postawie swojego ciała,
 • przywróceniu prawidłowego napięcia,
 • gibkości i mobilności,
 • nauczysz się korygować swoje ciało (ustawiasz się poprawnie do ćwiczenia XYZ).

 

Automatycznie pracujesz nad SWOJĄ UPRAGNIONĄ SYLWETKĄ. Jedno bez drugiego nie istnieje. Inaczej nie będzie efektu wow.

Dzięki przejściu procesu metamorfozy wzmacniasz mięśnie, rzeźbisz ciało, ale z tą różnicą, że to świadomy, progres.

Postawa ciała?! Co to oznacza?!

Zapamiętaj idealna nie istnieje. Każdy z nas jest inny i ma za sobą swoje unikalne przeżycia, które wpływają na ciało oraz sposób trzymania się. Mówiąc o postawie ciała mam na myśli:

 • Optymalne zakresy ruchomości (bo przykurczony mięsień nie generuje takiej siły jak może).

Chodzi o to, abyś miał w miarę gibkie biodra, kręgosłup, barki. Trzeba tutaj pracować nad tym, aby kluczowe stawy działały w swoim zakresie ruchu.

 • Siła mięśni w balansie.

Mięśnie brzucha, pośladki, stabilność łopatki powinna być na tyle mocne, że nasze ciało będzie potrafiło przyjąć pozycję wyjściową.

Podsumowując postawa ciała jest bardzo indywidualna i chodzi o to, aby mieć ciało we względnym balansie. W tej fazie trzeba pracować nad mobilnością oraz siłą. To sukces szybszych efektów wymarzonej sylwetki i ZDROWEGO SPRWNEGO CIAŁA!

Możesz mieć jedno i drugie to bardzo motywujące <3.

Nauczysz się najpierw korygować, potem ustawiać prawidłowo do ćwiczeń. Jak osiągniesz ten etap to łatwiej Ci będzie zrobić ćwiczenia bardziej siłowe- bo będziesz wiedzieć, jak się ustawi i korygować. Poczucie własnego ciała jak masz ustawione stopy, kolana, biodra, barki, brzuch, miednicę głowę jest trudne, tym bardziej jak ktoś ma zaburzoną postawę ciała.

PIERWSZY ETAP

 4 KROKI

DO SZYBSZEGO WYŻEŹBIENIA SYLWETKI

 

1. ZBADAJ SWOJĄ POSTAWĘ CIAŁA.

Dzięki wykonaniu oceny ruchomości bioder, kręgosłupa, kolan i stóp będziesz wiedzieć dokładnie nad czym konkretnie masz pracować. Takie badanie robi fizjoterapeuta.

Ocena siły mięśni powie Ci na co najbardziej zwrócić uwagę. Będziesz dokładnie wiedzieć, które mięśnie są najsłabsze i wpływają najbardziej na kompensację w Twoim ciele.

Dzięki ocenie postawy ciała, jakości chodu, biomechaniki ciała, testów funkcjonalnych jestem w stanie ocenić osobę, której mam pomóc zrealizować wielki cel. Na podstawie takiego badania dokładnie wiem jakie kluczowe ćwiczenia należy wdrożyć, aby uzyskać szybsze efekty.

Ale co zrobić, kiedy nie możesz pozwolić sobie na wizytę u fizjoterapeuty?

Po prostu stań przed lustrem i spróbuj w miarę swoich możliwości ocenić swoje ciało.

Możesz również zrobić zdjęcie swojej sylwetki i zobaczyć, jak ustawiają się stopy, biodra, kolana. Jak wygląda brzuch, czy wystaje przed klatkę piersiową? Jak ustawione są Twoje barki czy też szyja? Więcej na ten temat niebawem będzie na moim blogu. Będę opisywać jak samodzielnie ją sprawdzić, aby szybko zauważyć ewentualne zaburzenie.

Kolejną opcją jest praca nad takimi punktami, które populacyjnie są problematyczne u większości osób. Wiedza o tych punktach wynika z tego, że większość z nas siedzi, a to niesie ze sobą specyficzne i podobne problemy.

Dlatego z czystym sumieniem mogę polecić Ci wymienione ćwiczenia w moim video-booku.

Balans w ciele rozluźnienie. Jest to prezent dla Was- moich pacjentów oraz czytelników, którzy chcą konkretnych efektów bez marnowania czasu. Takie podejście jest możliwe, jeżeli przechodzimy przez odpowiednie etapy ćwiczeń i wykonujemy analizę postępów.

Ponadto jesteśmy zabiegani i nie mamy czasu poświęcać dla siebie półtorej godziny na rozciągnie czy tam mobility. Ja uczę i stosuję takie ćwiczenia, które w jednej chwili wpływają na całe ciało a nie jedno miejsce.

KLIKNIJ  W GRAFIKĘ I POBIERZ

  5 bezpłatnych lekcji w formie video-booka

2. PRACUJ NAD KLUCZOWYMI PUNKTAMI W TWOIM CIELE.

Podczas treningów skupiaj się nad opracowaniem kluczowych punktów w ciele, które wyniknęły z badania. Dzięki temu poświęcisz konkretny czas na świadomą pracę. Następnie płynnie przejdziesz do ćwiczeń z większym obciążeniem. Będziesz robić coraz to trudniejsze ćwiczenia na poprawę wyglądu oraz sprawności sylwetki i cieszyć się z progresu!

Biorąc pod uwagę styl życia naszej populacji z zamkniętymi oczami każdy z nas powinien wzmacniać brzuch, pośladki oraz mięśnie między łopatkami a rozluźniać dolną część lędźwi, odcinek piersiowy, kręgosłupa oraz przód uda i pachwiny oraz biodra.

Zazwyczaj zaczyna się od wzmacniania:

 • brzucha, pośladków,
 • stabilności łopatek.

Mówiąc o rozluźnieniu, mobilności, rozciągnięciu dbamy o:

 • odcinek szyjny kręgosłupa,
 • otwartą klatkę piersiową,
 • wyprostowane barki,
 • gibkość kręgosłupa piersiowego,
 • mobilność bioder,
 • stawu skokowego, łydki,
 • układu nerwowego.

Prawda jest taka, że każdy staw powinien być mobilny oraz stabilny. Co jest fundamentem, kiedy chcemy piłować nasze ciało!

3. WYKONUJ TESTY PRZED I PO, ABY KONTROLOWAĆ PROGRES LUB REGRES.

Dzięki temu, że wykonasz testy przed i po będziesz widzieć:

 • czy ćwiczenia zostały dobrane prawidłowo. Ta informacja jest ważna, aby ocenić efektywność pracy i nie marnować ani jednej chwili.
 • jak się rozwijasz, ile zostało do osiągniecia celu. Jaki jest progres. Jest to bardzo ważne, bo to kwestia motywacji i kontroli.
 • kontrola momentu wejścia na wyższy poziom, świadoma, bezpieczna progresja ćwiczeń.

4. OKREŚL CEL JAKI CHCESZ OSIĄGNĄĆ pod względem sylwetki, postawy ciała czy też zdrowia.

Określenie nad czym się pracuje jest kluczowe dla utrzymania regularności oraz wytrwaniu w postanowieniu.

Co chcę osiągnąć? Do czego konkretnie dążę? Odpowiedź na te pytania jest bardzo ważna.

Pozostanie zbyt długo w początkowym etapie to również bardzo poważny błąd.

Warto określić czas trwania całego pierwszego etapu.

Ile czasu chcemy na to poświęcić.

Ile razy w tygodniu będziemy musieli podejmować regularne działania?

Czego musimy się nauczyć, dowiedzieć, z kim skonsultować?

WOW GRATULACJE DOBRNĘLIŚMY DO KOŃCA!

Bierz za telefon i umawiaj się na konsultację oceny postawy ciała, albo nagraj się jak ćwiczysz, zrób zdjęcie swojej postawy i w miarę swoich możliwość oceń. Wiem, że wiele osób nie może pozwolić sobie na wizytę 1:1 z fizjoterapeutą. Dlatego obserwuj mojego bloga i korzystaj z wartościowych treści.

Pobierz materiał PDF ze ściągą wszystkich,

 kroków oraz z kilkoma podpowiedziami.

Zapraszam Cię na kolejny artykuł, który ukaże się w przyszły poniedziałek! Z niego dowiesz się jak samodzielnie ocenić swoją postawę ciała!

Od ciała do marzeń- Magdalena Mikołajczyk.