ROZLUŹNIANIE UKŁADU NERWOWEGO – DBAJ O SYLWETKĘ PO PRACY. SLUMP, NEUROMOBILIZACJA.

Tego jeszcze na pewno nie ćwiczyłeś/aś ! Co ma wspólnego układ nerwowy z postawą ciała ?!

OJ MA, MA DUŻO !

Układ nerwowy człowieka jest dynamiczny tak samo jak mięśnie – posiada zdolność do poruszania się. To jest ruch „ślizgowy”, każdego dnia jest poddany bardzo dużym napięciom, naprężeniom.   

Podstawą prawidłowego funkcjonowania nerwów jest ich UKRWIENIE I ODŻYWIENIE. Małe tętniczki (vasa nervorum), które odżywiają nerwy są wrażliwe na powstałe napięcia wokół nich oraz naciski. Dlatego napięcie mięśni może powodować zaburzenia ukrwienia nerwu oraz ruchomości. Prowadząc do powstania dysfunkcji danego nerwu.  Właśnie tak powstaje błędne koło!

Do głównych objawów możemy zaliczyć:

– promieniujący ból (łatwy do pomylenia z dyskopatią lub bólem od kręgosłupa),

– zmniejszenie siły mięśniowej (niewspółmierne efekty treningu do poświęconego czasu),

Błędne około o którym mówiłam to ograniczenie ruchomości w stawach.

Długie siedzenie powoduje ograniczenie ruchu w układzie nerwowym ! Aby naprawić swoją postawę ciała rozluźniaj układ mięśniowy, wzmacniaj go ALE MOBILIZUJ TEŻ NERWY ! Poniżej znajdziesz informację jak zapobiegać ograniczeniu ruchomości stawów.

JAK TO NAPRAWIĆ ?!

Bardzo prosto! Ćwiczeniami mobilizującymi układ nerwowy zwanymi „neuromobilizacje”, które możesz wykonać samodzielnie w domu lub pod okiem terapeuty.

To konkretne ćwiczenie pozytywnie wpłynie na: NERW KULSZOWY, CAŁY KRĘGOSŁUP, MIĘŚNIE TYŁU UDA.

Możesz je wykonywać podczas rozgrzewki przed treningiem lub podczas porannego rozruchu. Jeżeli ćwiczysz na siłowni, biegasz bądź uprawiasz inną formę aktywności fizycznej to ćwiczenie jest właśnie dla Ciebie !

Usiądź z jedną nogą wyprostowaną w biodrze i w kolanie. Drugą nogę ułóż, tak aby przyciskała dolną i zapobiegała zginaniu kolana. W tej pozycji plecy mają być delikatnie zgięte. Chwyć dłońmi goleń tak, aby podczas ćwiczenia dłonie się nie ślizgały po nodze. Chwyć się za nogę jak najdalej potrafisz, masz odczuwać delikatny dyskomfort rozciągania.

Następnie delikatnie zginaj głowę i stopę. Przechyl głowę lekko do tyłu i w tym samym czasie zegnij lekko stopę. Następnie głowa lekko w dół i stopa obciągnięta- jak wycieraczki w samochodzie.

Podczas ćwiczenia staraj się ciągnąć pępek do nóg i nie ślizgaj się dłońmi po nodze. Ręce mają być nieruchomo.

Podczas tego ćwiczenia możesz czuć rozciąganie w różnych miejscach Twojego ciała. Jeżeli tak jest to staraj się ćwiczyć aż poczujesz ulgę. Poczujesz ulgę – przesuń dłonie minimalnie do przodu i tak 3-4 krotnie poprawiaj zakres aż dosięgniesz dłońmi do stóp.

Jak długo ćwiczyć? Do momentu uzyskania efektu rozluźnienia.

PIŚMIENNICTWO: 

  1. Neural Mobilization: Treating Nerve-Related Musculoskeletal Conditions.” Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, vol. 47, no. 9, 2017, pp. 616–616., doi:10.2519/jospt.2017.0509.
  2. Ali, Mudassar, et al. „Effectiveness of slump neural mobilization technique for the management of chronic radicular low back pain.”Rawal Med J 1 (2015): 41-3.
  3. Neto, Tiago, et al. „Effects of lower body quadrant neural mobilization in healthy and low back pain populations: a systematic review and meta-analysis.”Musculoskeletal Science and Practice 27 (2017): 14-22.