Jak zacząć ćwiczyć ?

IMG 0732 3

 

Ćwiczenia dla początkujących. Vol.1

Jak ćwiczyć, aby nie zrobić sobie krzywdy ? Od jakich ćwiczeń najlepiej zacząć ? – odpowiedź: Ćwiczeń w domu na macie !

Mięśnie brzucha – warto zacząć od ich wzmacniania.

Dokładnie: mięśnia poprzecznego brzucha oraz mięśni głębokich kręgosłupa. Nie da się wzmocnić i wyrzeźbić brzucha bez odpowiedniej stabilizacji kręgosłupa. Nie ćwiczymy brzuszków na akord. Nie wyrzeźbisz pięknego brzucha robiąc 50 czy 100 brzuszków. Brzuch trenujemy w małe liczbie powtórzeń. Podczas ćwiczeń brzucha powinniśmy czuć go bardzo wyraźnie. Robienie brzuszków jest tak naprawdę bardzo trudne technicznie! Najpierw trzeba umieć napinać mięsień poprzeczny brzucha. Nie wolno tutaj puszczać brzucha, źle oddychać, mieć niestabilny odcinek lędźwiowy kręgosłupa! Jeśli ćwiczysz brzuch a go nie czujesz to znaczy, że coś jest nie tak z Twoją techniką! Pracując nad brzuchem warto pamiętać o tych kilku prostych zasadach.

Mięśnie pośladków – aby ćwiczyć pośladki trzeba umieć je w ogóle napiąć!

Jeśli ćwiczysz pośladki i nie czujesz ich to znaczy, że są nie aktywne i ćwiczą inne mięśnie (przód i tył ud oraz przeciążany jest odcinek lędźwiowy kręgosłupa!). Ćwiczenia pośladków są bardzo ważne, ponieważ między innymi odpowiadają za utrzymanie pozycji ciała. Jeśli pośladki dobrze działają masz szanse idealnie wyrzeźbić mięśnie ud. 

Popraw zakres ruchu mięśni, stawów i  tak naprawdę … całego ciała.

Tutaj kiedy masz już podstawy napinania mięśnia brzucha możesz popracować z jogą. Jednak najlepszym treningiem jest mobility. Dzięki zadbaniu o ”rozciągnięcie” czyli inaczej odpowiedni zakres ruchu  mięśnie będą mieć więcej siły a efekty ćwiczeń będą szybsze i lepsze. 

Praca na słabych punktach – dzięki pracy nad słabymi punktami doprowadzisz swoje ciało do porządku !

Dzięki szlifowaniu podstaw będziesz mieć lepszą technikę. Praca nad słabymi punktami gwarantuje szybsze efekty oraz osiągnięcie celu bez zbędnej kontuzji czy bólu. 

Pozdrawiam,
Magdalena Mikołajczyk