ZŁE SIEDZENIE JEST JAK DRUGIE PALENIE
Tylko Ty wiesz jak długie godziny spędzasz siedząc w jednej pozycji a być może już czujesz negatywny wpływ na Twoje ciało oraz samopoczucie. Sprawcą dyskomfortu jest również sposób w jaki siedzisz. Nie sam fakt przebywania w jednej pozycji gra kluczową rolę, ale również jakość Twojego siedzenia. Nawyk garbienia się, zakładania nogi na nogę, koślawienia ich, wysuwania głowy do przodu, brak przerw oraz zmiany pozycji ciała, dopasowanie swojego miejsca pracy pod Twoje indywidualne potrzeby (Twój wzrost a wysokość biurka oraz krzesła) wpływa na postawę ciała, napięcie mięśni i uczucie dyskomfortu.
Sposób w jaki ustawiasz barki, głowę wpływa na napięcie mięśni karku i ramion. Brak trzymania głowy w linii- osi kręgosłupa, brak równowagi pomiędzy siłą mięśni i ich długością oraz pracą układu nerwowego doprowadza do powstania np. dolegliwości bólowych okolicy szyi, głowy itd.
Jak szybko sprawdzić ustawienie Twojej głowy i barków?!
Dobrym sposobem na szybką ocenę swojej postawy ciała jest zrobienie zdjęcia (wiadomo, że najlepsza jest konsultacja z fizjoterapeutą). Do zrobienia samodzielnego zdjęcia ubierz się w dopasowane ubranie sportowe tak abyś zobaczył swoją postawę ciała jak najdokładniej. Odsłoń szyję- zwiąż włosy w wysoki kucy/kok, tak aby szyja była widoczna. Następnie stań bokiem do lustra i zrób zdjęcie swojej postawy ciała z prawego i lewego boku. Możesz również poprosić kogoś o pomoc.
Złe nawyki trzymania postawy ciała prowadzą do szeregu zmian funkcjonowania całego ciała- jak papierosy.
Już tłumaczę, dlaczego! Papierosy zmniejszają wydolność płuc oraz pracę serca prowadząc do niewydolności tych narządów. Długotrwałe, niepoprawne siedzenie również. Garbienie się, zaokrąglenie barków oraz wysunięcie głowy do przodu zamyka klatkę piersiową powodując jej ograniczenie ruchomości- klatka jest zapadnięta i nie rozpręża się w pełni swoich możliwości.
Teraz wykonaj szybki sprawdzian. Zrób to co proszę a dokładnie zrozumiesz o czym mówię. Spróbuj mocniej się zgarbić i zaokrąglić barki. Zobacz, że zapada się klatka piersiowa (poczuj to) i kiedy dłużej jesteś w takiej pozycji zwróć na jakość oddychania. Co się stało? Gorzej Ci się oddycha? Jak myślisz co stanie się, kiedy będziesz przebywać w takiej pozycji przez większość swojego czasu? PRZEZ LATA?
Ciągłe garbienie się powoduje zmniejszenie ruchomości klatki piersiowej co w konsekwencji wpływa na przeponę a ta na Twoje serce oraz płuca. Zmniejszenie ruchomości klatki piersiowej, zmniejszenie siły mięśni i ograniczenie ruchomości stawów w konsekwencji wpływa na zmniejszaną wydolności tych narządów.
To nie koniec:
- Bóle głowy, spięcie mięśni powodują powstanie dyskomfortu i gorszego samopoczucia
- Przebywanie w pozycji zgarbionej sprzyja podwyższonemu stężeniu hormonu stresu- kortyzolu
- Brak koncentracji na zadaniu, przez rozpraszające uczucie ciągłego dyskomfortu
- Zmniejszenie pojemności płuc
- Zmniejszenie wydolności oraz pracy serca
Zatem co zrobić, aby pozbyć się tego ZŁEGO EFEKTU SIEDZENIA?!
- Wypracuj nawyk prawidłowej pozycji siedzącej oraz ogólnej POSTAWY CIAŁA. Zacznij ustawiać głowę w lepszej pozycji itd.
- Ćwicz regularnie. Traktuj to jak mycie zębów i picie wody. Wykonuj ćwiczenia rozluźniające spięte mięśnie. Wzmacniaj słabe oraz spięte mięśnie. Już 15-30 minut dziennej pracy pomoże Ci wypracować efekty. Na początku może być Ci trudno korygować ciało, możesz odczuwać nawet dyskomfort. Dlatego ćwiczenia mają za zadanie Cię wesprzeć i umożliwić Twojemu ciału korekcję bez uczucia dyskomfortu. Wykonywanie takich ćwiczeń już po kilku dniach da efekty. Ba! Po niektórych ćwiczeniach poczujesz od razu wyraźną ulgę.
- Wstawaj często w trakcie pracy. Zmieniaj pozycję- SIEDŹ AKTYWNIE.
- Pij wodę.
- Każdego dnia chodź dużo i stymuluj serce do pracy. Serce jest pompą to mięsień, który wymaga treningu.
Skąd masz wiedzieć co i jak ćwiczyć? Wykonaj ćwiczenia, które poprawią ustawienie głowy do lepszej pozycji! Dzięki temu pozbędziesz się bólu, napięć karku, ramion oraz głowy. Zdejmiesz z siebie ograniczenia, które uniemożliwiają Ci w pełni obrócić głowę. Nauczysz się trzymać głowę łopatki oraz barki w prawidłowej pozycji!
Zobacz film z ćwiczeniami i wykonuj je raz dzienne do uczucia uzyskania ulgi. Obserwuj co się dzieje z Twoim ciałem po wykonaniu ćwiczeń. Pamiętaj rób wszystko powoli i dokładnie. Zacznij od delikatnego ucisku oraz chwytu nie forsuj swojego ciała. Te ćwiczenia to idealna propozycja na początek, aby nie przestraszyć się ilością zmian, które trzeba zrobić zacznij od tego poświęcisz dosłownie chwilę a efekty będą bardzo szybko widoczne.
Te ćwiczenia to nie indywidualna porada lekarza czy fizjoterapeuty – masz problemy udaj się na wizytę do profesjonalisty, który Ci pomoże.
UWAGA NIESPODZIANKA
Już niebawem ruszają zapisy na bezpłatny webinar na którym dowiesz się o wiele więcej na temat, który poruszam w artykule.